Microchip Technology MIC5366-2.9YC5-TR
Part No.:
MIC5366-2.9YC5-TR
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MIC5366-2.9YC5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 150MA SC70-5
Comments
MIC5366-2.9YC5-TR Specifications
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.31V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C