Microchip Technology MIC5512-2.8YMT-TR
Part No.:
MIC5512-2.8YMT-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MIC5512-2.8YMT-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 6TDFN
Comments
MIC5512-2.8YMT-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
6-UFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.38V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
55 µA
Current - Supply (Max):
65 µA
PSRR:
65dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C