Microchip Technology MIC5512-3.3YMT-TR
Part No.:
MIC5512-3.3YMT-TR
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MIC5512-3.3YMT-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 6TDFN
Comments
MIC5512-3.3YMT-TR Specifications
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.38V @ 300mA
Current - Output:
300mA
PSRR:
65dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C