Microchip Technology MIC5514-2.8YMT-TR
Part No.:
MIC5514-2.8YMT-TR
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MIC5514-2.8YMT-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 6TDFN
Comments
MIC5514-2.8YMT-TR Specifications
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.38V @ 300mA
Current - Output:
300mA
PSRR:
65dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C