Microchip Technology MIC5524-2.8YMT-TZ
Part No.:
MIC5524-2.8YMT-TZ
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MIC5524-2.8YMT-TZ.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 500MA 4TDFN
Comments
MIC5524-2.8YMT-TZ Specifications
Package/Case:
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 500mA
Current - Output:
500mA
PSRR:
80dB ~ 65dB (100Hz ~ 1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C