NXP Semiconductors MKL36Z256VLL4
Part No.:
MKL36Z256VLL4
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MKL36Z256VLL4.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Comments
MKL36Z256VLL4 Specifications
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Package/Case:
100-LQFP
Packaging:
Bulk
Speed:
48MHz
Number of I/O:
84
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.71V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)