NXP USA Inc. MMC2114CFCAF33
Part No.:
MMC2114CFCAF33
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MMC2114CFCAF33.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Shipping
Inventory:132
Comments
MMC2114CFCAF33 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
100-LQFP
Series:
MCore
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
M210
Core Size:
16/32-Bit
Speed:
33MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SCI, SPI
Peripherals:
LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
67
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)