Freescale Semiconductor MMC2114CFCVF33
Part No.:
MMC2114CFCVF33
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Category:
Microcontrollers
Package:
196-LBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MMC2114CFCVF33.pdf
Description:
IC MCU 32B 256KB FLASH 196MAPBGA
Shipping
Inventory:112
Comments
MMC2114CFCVF33 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Package/Case:
196-LBGA
Series:
MCore
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
M210
Core Size:
16/32-Bit
Speed:
33MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SCI, SPI
Peripherals:
LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
104
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)