Freescale Semiconductor MPC5121VY400
Part No.:
MPC5121VY400
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Category:
Microcontrollers
Package:
516-BBGA Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MPC5121VY400.pdf
Description:
RISC MPU, 32-BIT, 400MHZ PBGA516
Comments
MPC5121VY400 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Package/Case:
516-BBGA Exposed Pad
Series:
MPC51xx Qorivva
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
e300
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
400MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, USB OTG
Peripherals:
DMA, WDT
Number of I/O:
147
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.08V ~ 1.47V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)