NXP USA Inc. MPC5534MZQ80
Part No.:
MPC5534MZQ80
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
324-BBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MPC5534MZQ80.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 324PBGA
Comments
MPC5534MZQ80 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
324-BBGA
Series:
MPC55xx Qorivva
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
e200z6
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
80MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, SCI, SPI
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
192
Program Memory Size:
1MB (1M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.35V ~ 1.65V
Data Converters:
A/D 40x12b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)