NXP USA Inc. MPC5554MZP132
Part No.:
MPC5554MZP132
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
416-BBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MPC5554MZP132.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 416PBGA
Shipping
Inventory:145
Comments
MPC5554MZP132 Specifications
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
416-BBGA
Series:
MPC55xx Qorivva
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Core Processor:
e200z6
Speed:
132MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
256
Program Memory Size:
2MB (2M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.35V ~ 1.65V
Data Converters:
A/D 40x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)