Motorola MPC561CZP40
Part No.:
MPC561CZP40
Manufacturer:
Motorola
Category:
Microcontrollers
Package:
388-BBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MPC561CZP40.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 388PBGA
Comments
MPC561CZP40 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Motorola
Package/Case:
388-BBGA
Series:
MPC5xx
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PowerPC
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
40MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
64
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.5V ~ 2.7V
Data Converters:
A/D 32x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)