Freescale Semiconductor MPXD1010VLU64
Part No.:
MPXD1010VLU64
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Category:
Microcontrollers
Package:
176-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MPXD1010VLU64.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LQFP
Shipping
Inventory:547
Comments
MPXD1010VLU64 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Package/Case:
176-LQFP
Series:
PX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
e200z0h
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
64MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
133
Program Memory Size:
1MB (1M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
48K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)