Freescale Semiconductor MPXN2020VMG116
Part No.:
MPXN2020VMG116
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Category:
Microcontrollers
Package:
208-BGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MPXN2020VMG116.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 208MAPBGA
Shipping
Inventory:190
Comments
MPXN2020VMG116 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Package/Case:
208-BGA
Series:
PX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
e200z650
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
116MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
155
Program Memory Size:
2MB (2M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
592K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 36x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C