Freescale Semiconductor MPXN2120VMG116
Part No.:
MPXN2120VMG116
Package:
208-BGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MPXN2120VMG116.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 208MAPBGA
Shipping
Inventory:108
Comments
MPXN2120VMG116 Specifications
Package/Case:
208-BGA
Core Processor:
e200z650
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
116MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
155
Program Memory Size:
2MB (2M x 8)
RAM Size:
128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 64x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)