Freescale Semiconductor MPXS2010VMM120
Part No.:
MPXS2010VMM120
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Category:
Microcontrollers
Package:
257-LFBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MPXS2010VMM120.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 257MAPBGA
Shipping
Inventory:697
Comments
MPXS2010VMM120 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Package/Case:
257-LFBGA
Series:
PX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
e200z4d
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
120MHz
Connectivity:
CANbus, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
Program Memory Size:
1MB (1M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 32x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)