Freescale Semiconductor MPXS3015VMS180
Part No.:
MPXS3015VMS180
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Category:
Microcontrollers
Package:
473-LFBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MPXS3015VMS180.pdf
Description:
IC MCU 32B 1.5MB FLASH 473MAPBGA
Shipping
Inventory:636
Comments
MPXS3015VMS180 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Package/Case:
473-LFBGA
Series:
PX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
e200z7d
Core Size:
32-Bit Dual-Core
Speed:
180MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, PWM, WDT
Number of I/O:
Program Memory Size:
1.5MB (1.5M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
384K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 34x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C