Intel MR87C51FB16
Part No.:
MR87C51FB16
Manufacturer:
Intel
Category:
Microcontrollers
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MR87C51FB16.pdf
Description:
8-BIT UVPROM
Shipping
Inventory:590
Comments
MR87C51FB16 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Intel
Package/Case:
Series:
8XC51FX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
87C51FB
Core Size:
8-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
Peripherals:
WDT
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
Program Memory Type:
EPROM
EEPROM Size:
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)