TE Connectivity ALCOSWITCH Switches MSPM101B0
Part No.:
MSPM101B0
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MSPM101B0.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NC 100MA
Comments
MSPM101B0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
MSPM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Panel Mount, Rear
Type:
Standard
Circuit:
SPST-NC
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
100mA (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
50 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Black
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
PC Pin
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 6.35mm Dia
Operating Temperature:
-10°C ~ 80°C