TE Connectivity ALCOSWITCH Switches MSPM101B1
Part No.:
MSPM101B1
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MSPM101B1.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NC 100MA
Comments
MSPM101B1 Specifications
Circuit:
SPST-NC
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
100mA (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
50 V
Actuator Type:
Round, Button
Color - Actuator/Cap:
Black
Termination Style:
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 6.35mm Dia
Operating Temperature:
-10°C ~ 80°C