TE Connectivity ALCOSWITCH Switches MSPM101CS1
Part No.:
MSPM101CS1
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MSPM101CS1.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 100MA
Comments
MSPM101CS1 Specifications
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
100mA (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
50 V
Actuator Type:
Plunger for Cap
Color - Actuator/Cap:
Red
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
Features:
Audible Click
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 6.35mm Dia
Operating Temperature:
-10°C ~ 80°C