Oslo Switch MWLA6B12VR6M9
Part No.:
MWLA6B12VR6M9
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MWLA6B12VR6M9.pdf
Description:
SWITCH PB SPST 10A 250VAC
Comments
MWLA6B12VR6M9 Specifications
Switch Function:
Off-On
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
14 V
Color - Actuator/Cap:
Red
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.50mm Dia