Intel MZ87C51FC16
Part No.:
MZ87C51FC16
Manufacturer:
Intel
Category:
Microcontrollers
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MZ87C51FC16.pdf
Description:
8-BIT, UVPROM, 8051 CPU
Shipping
Inventory:353
Comments
MZ87C51FC16 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Intel
Package/Case:
Series:
8XC51FX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
87C51FC
Core Size:
8-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
Peripherals:
WDT
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
EPROM
EEPROM Size:
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)