onsemi NCP502SQ29T1G
Part No.:
NCP502SQ29T1G
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NCP502SQ29T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 80MA SC88A
Comments
NCP502SQ29T1G Specifications
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 80mA
Current - Output:
80mA
PSRR:
55dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C