onsemi NCP511SN33T1
Part No.:
NCP511SN33T1
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NCP511SN33T1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 5TSOP
Comments
NCP511SN33T1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 100mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
40 µA
Current - Supply (Max):
100 µA
PSRR:
50dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C