onsemi NCP512SQ15T1G
Part No.:
NCP512SQ15T1G
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NCP512SQ15T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 80MA SC88A
Comments
NCP512SQ15T1G Specifications
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.55V @ 80mA
Current - Output:
80mA
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
90 µA
PSRR:
50dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C