onsemi NCP551SN18T1
Part No.:
NCP551SN18T1
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NCP551SN18T1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 5TSOP
Comments
NCP551SN18T1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.22V @ 10mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
8 µA
Current - Supply (Max):
8 µA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C