onsemi NCP553SQ28T1
Part No.:
NCP553SQ28T1
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NCP553SQ28T1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 80MA SC82AB
Comments
NCP553SQ28T1 Specifications
Series:
NOCAP™
Package/Case:
SC-82A, SOT-343
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 80mA
Current - Output:
80mA
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
6 µA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C