onsemi NCP561SN28T1
Part No.:
NCP561SN28T1
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NCP561SN28T1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 5TSOP
Comments
NCP561SN28T1 Specifications
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.23V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
8 µA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C