onsemi NCP584HSN18T1
Part No.:
NCP584HSN18T1
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NCP584HSN18T1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 200MA SOT23-5
Comments
NCP584HSN18T1 Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
70 µA
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C