onsemi NCP612SQ33T1G
Part No.:
NCP612SQ33T1G
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NCP612SQ33T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SC88A
Comments
NCP612SQ33T1G Specifications
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.38V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
90 µA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C