onsemi NCV551SN33T1G-22523Z
Part No.:
NCV551SN33T1G-22523Z
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 5TSOP
Comments
NCV551SN33T1G-22523Z Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 10mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
8 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Current Limit, Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)