onsemi NCV78M15BDTRKG
Part No.:
NCV78M15BDTRKG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NCV78M15BDTRKG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 15V 500MA DPAK
Comments
NCV78M15BDTRKG Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C