Insignis Technology Corporation NDS36PBA-16ET TR
Part No.:
NDS36PBA-16ET TR
Manufacturer:
Insignis Technology Corporation
Category:
Memory
Package:
54-TFBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NDS36PBA-16ET TR.pdf
Description:
IC DRAM 256MBIT LVTTL 54FBGA
Comments
NDS36PBA-16ET TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
54-TFBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
DRAM
Technology:
SDRAM
Memory Size:
256Mbit
Memory Organization:
16M x 16
Memory Interface:
LVTTL
Clock Frequency:
166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
Voltage - Supply:
3V ~ 3.6V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)