Nisshinbo Micro Devices Inc. NJM12856U2-18-TE1
Part No.:
NJM12856U2-18-TE1
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NJM12856U2-18-TE1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT89-5
Comments
NJM12856U2-18-TE1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
Package/Case:
SOT-89-5/6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
600 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
76dB (1kHz)
Control Features:
Enable, Soft Start
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C