Nisshinbo Micro Devices Inc. NJM2841F012-TE2
Part No.:
NJM2841F012-TE2
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NJM2841F012-TE2.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 500MA SOT23-5
Comments
NJM2841F012-TE2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.1V @ 300mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
300 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
86dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C