Nisshinbo Micro Devices Inc. NJM2841F015-TE2
Part No.:
NJM2841F015-TE2
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NJM2841F015-TE2.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 500MA SOT23-5
Comments
NJM2841F015-TE2 Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.1V @ 300mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
300 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
85dB (1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C