Nisshinbo Micro Devices Inc. NJM2870F48-TE1#
Part No.:
NJM2870F48-TE1#
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NJM2870F48-TE1#.pdf
Description:
IC REG LINEAR 4.8V 150MA SOT23-5
Comments
NJM2870F48-TE1# Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
14V
Voltage - Output (Min/Fixed):
4.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 60mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
300 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (1kHz)
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C