Nisshinbo Micro Devices Inc. NJM2871BF18-TE1
Part No.:
NJM2871BF18-TE1
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NJM2871BF18-TE1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
Comments
NJM2871BF18-TE1 Specifications
Voltage - Input (Max):
14V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
180 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C