Nisshinbo Micro Devices Inc. NJM2877F3-15-TE1
Part No.:
NJM2877F3-15-TE1
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NJM2877F3-15-TE1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SC88A
Comments
NJM2877F3-15-TE1 Specifications
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
180 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C