Nisshinbo Micro Devices Inc. NJU7201U55
Part No.:
NJU7201U55
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-243AA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NJU7201U55.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5.5V 100MA SOT89-3
Comments
NJU7201U55 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 40mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Operating Temperature:
-25°C ~ 75°C