Nisshinbo Micro Devices Inc. NJU7241F18-TE1#
Part No.:
NJU7241F18-TE1#
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NJU7241F18-TE1#.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 60MA SOT23-5
Comments
NJU7241F18-TE1# Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
14V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 15mA
Current - Output:
60mA
PSRR:
55dB (1kHz)
Control Features:
Protection Features:
Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C