Nisshinbo Micro Devices Inc. NJU7744F18-TE1
Part No.:
NJU7744F18-TE1
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.NJU7744F18-TE1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SOT23-5
Comments
NJU7744F18-TE1 Specifications
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.19V @ 40mA
Current - Output:
100mA
Protection Features:
Over Current, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C