E-Switch P16EET21GGRNGRN
Part No.:
P16EET21GGRNGRN
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.P16EET21GGRNGRN.pdf
Description:
SWITCH PB SPDT 8A 125V
Comments
P16EET21GGRNGRN Specifications
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Rectangular, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Green
Illumination Type, Color:
Neon, Green
Illumination Voltage (Nominal):
220 VAC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.079" (2.0mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C