E-Switch P16OAR1HREDRED
Part No.:
P16OAR1HREDRED
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.P16OAR1HREDRED.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Comments
P16OAR1HREDRED Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
E-Switch
Series:
P16
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button, Mushroom
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Red
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
6 VDC
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C