E-Switch P16OAT11HWHTWHT
Part No.:
P16OAT11HWHTWHT
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.P16OAT11HWHTWHT.pdf
Description:
SWITCH PB SPDT 8A 125V
Comments
P16OAT11HWHTWHT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
E-Switch
Series:
P16
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Rectangular, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
LED, White
Illumination Voltage (Nominal):
6 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.079" (2.0mm)
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C