Microchip Technology PIC10F202-I/P
Part No.:
PIC10F202-I/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC10F202-I/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DIP
Shipping
Inventory:459
Comments
PIC10F202-I/P Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 10F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
4MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
3
Program Memory Size:
768B (512 x 12)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
24 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)