Microchip Technology PIC12CE674-10E/P
Part No.:
PIC12CE674-10E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC12CE674-10E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8DIP
Comments
PIC12CE674-10E/P Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 12C
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
10MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
5
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
16 x 8
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 4x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)