Microchip Technology PIC12F1501T-I/SN
Part No.:
PIC12F1501T-I/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC12F1501T-I/SN.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC
Shipping
Inventory:298
Comments
PIC12F1501T-I/SN Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
PIC® 12F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
5
Program Memory Size:
1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 4x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)