Microchip Technology PIC12F508-E/MS
Part No.:
PIC12F508-E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC12F508-E/MS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8MSOP
Shipping
Inventory:663
Comments
PIC12F508-E/MS Specifications
Package/Case:
Series:
PIC® 12F
Programmable:
Not Verified
Speed:
4MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
5
Program Memory Size:
768B (512 x 12)
RAM Size:
25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)